מאמרים טכנולוגיים

תהליך בנית אתרים

מהו תהליך בניית אתר אינטרנט?

בניית אתר אינטרנט הינו תהליך אשר אורכו משתנה בהתאם לגודל ואופיו של המוצר הסופי, עבודה עפ"י קו מנחה עוזרת בתכנון נכון של המערכת והצבת היעדים אשר הוצבו כמטרה לפיתוח המערכת. שלבי הפיתוח מתחילים בפגישה עסקית לתיאום צפיות ומסתיימת בהעלאת האתר לאוויר. לאורך כל תהליך הפיתוח חשוב להיות מעודכן בכל שלב מהתהליך.

פגישה ראשונית

כאן הכל מתחיל, נפגשים ומקשיבים לשאיפות שלכם , מבינים את כל הצרכים והמטרות תוך כדי ייעוץ והכוונה לעולם האינטרנט. מציגים בפניכם את היכולות הטכנולוגיות המתאימות לדרישותיכם ונותנים את דעתם בפן העסקי והטכנולוגי.

ישנם כיוונים רבים לאתרים ובאמצעות הניסיון והכרת הפתרונות הטכנולוגיים חברת הפיתוח יודעים להציע את מגוון האפשרויות כך שתוכל לקבל את כל המידע הדרוש על מנת להחליט על תוכן, האתר עיצוב האתר ואילו תכונות יכללו בפיתוח הנוכחי ומה האפשרויות לפיתוח עתידי.

אפיון האתר

לפני שמתחילים בתהליך הפיתוח ואחרי שמבינים את הדרישה והיעדים חשוב ליצור מסמך היוצר הסכמה בין שני הצדדים ומציג את היעד עבור המוצר הסופי.

מסמך האפיון הינו הכרחי לפני תחילת הפיתוח על מנת שהמוצר הסופי יהיה כמצופה ע"י הלקוח וגם על מנת להוות תכנית עבודה עבור פיתוח המערכת.

תוכן המסמך יכלול את יעדי הפיתוח , הפיצ'רים הכלולים במערכת ואת מבנה האתר אותו בסופו של כל התהליך החברה מתחייבת לספק.

בין היתר אפיון המערכת נועד על מנת להציב קו גבול אשר יאפשר להגדיר מה החברה מתחייבת לספק ואילו רכיבים בדיוק יכללו במוצר הסופי .

עיצוב האתר

לאחר כל התהליך האופרטיבי אותו נדרש לעשות לפני תחילת העבודה , שלב ראשון בתהליך הפיתוח הינו בניית עיצוב האתר ודפי האתר באופן בסיסי בלבד. זאת על מנת לתת תצוגה מקדימה עבוד החזון הסופי.

האתר יוצג עבור מטרה זו בלבד ולכן לא יכיל אפשרויות דינאמיות והצגת תכנים.

כמו כן חשוב לשים לב לכך שאם באפיון האתר סוכם כי האתר הינו אתר רספונסיבי אשר תומך בכל גדלי התצוגה ומתאים בצורה מלאה למכשירים סלולריים, יש לבדוק כי העיצוב שנבנה אכן עובד בתמיכה מלאה בגדלי תצוגות שונים.

באמצעות שיטה זו, יוכל הלקוח להתרשם ולהבין את התמונה הכוללת באופן ברור יותר וכך ליצור שקיפות מלאה, יתרון נוסף הקיים בשיטת עבודה זו הוא כך שהלקוח יוכל לתת דגשים עבור המראה תוך כדי צפיה בעמודים ובמידת הצורך לקבל החלטות אודות שינויים כרצונו.

עיצוב האתר, והצגת אתר מרשים הינו יסוד חשוב מאוד עבור אתרים , במיוחד כאשר קהל היעד הינו לקוחות פוטנציאליים.

פיתוח המערכת

עולם הפיתוח הינו עולם רחב ומלא בשלל טכנולוגיות אשר מתעדכנות בתדירות גבוהה מאוד,

לפני קבלת החלטות מומלץ מאוד לקרוא ולקבל מושג עבור טכנולוגיות מובילות בתחום פיתוח האתרים זאת על מנת לדרוש כי תהליך הפיתוח יבוצע בסטנדרטים גבוהים ויתמוך בטכנולוגיות עדכניות.

אז מהו בעצם תהליך הפיתוח?

כאשר נכנסים לאתר אינטרנט מוצג בפני הגולש דף אינטרנט אשר לרוב מכיל תכנים ומעוצב עפ"י סגנונות שונים, מאחורי כל אתר אשר כולל מידע דינאמי ומכיל יותר מטקסט קבוע מפותחת מערכת שלמה בצד השרת, היא אחראית לספק את דפי האינטרנט המוצגים בפני הגולש.

בתהליך זה מוקמת תשתית נתונים ותוכנה שעובדת ע"י שרתי אינטרנט, מערכות אלה מפותחות ע"י קוד בטכנולוגיות פיתוח אתרים ונכתבות בהתאמה אישית עבור צרכי המערכת הייעודית.

אורך תהליך הפיתוח הינו משתנה בהתאם לגודל המערכת וכמות היכולות אותם תדע לספק.

בדיקות איכות

האתר קרוב מאוד להיות מוכן, אך כמובן לפני שהמוצר הסופי מוכן לשימוש, האתר עובר בדיקות איכות יסודיות על מנת לאתר תקלות ולתקנם.

מטרת בדיקות האיכות חיוניות על מנת לספק מוצר סופי אשר שואף לאפס תקלות ועובד בצורה תקינה ומלאה כמו שסוכם עם הלקוח.

חשוב לציין כי תהליך זה יכול להמשך זמן רב ובממוצע כשליש מזמן הפיתוח, זאת על מנת להבטיח מוצר הקרוב ככל היותר לשלמות ואיכות מירבית.

עליית האתר לאוויר

היום הגדול הגיע והכל מוכן, הדבר היחיד שנותר הוא להרים את האתר לרשת האינטרנט על מנת שיהיה פתוח לקהל גולשי האינטרנט.

העלאת אתר לאוויר הינו החלק הסופי של תהליך הקמת אתר, מרגע העלאת האתר לרשת האינטרנט הוא הופך מאתר אנונימי לאתר פומבי אשר פתוח לגולשי האינטרנט וניתן לגלוש אליו באמצעות דפדפן אינטרנט מכל רחבי העולם.

עבור השלמת התהליך דרוש שירות אחסון ואירוח אתרים אשר נועד לתת לאתר אחסון ולהריץ את המערכת. ניתן לקרוא בהרחבה אודות שירות זה במאמר אחסון ואירוח אתרים.

לאחר שהאתר עלה לשרת אירוח נדרש כי תהיה לאתר כתובת אינטרנט ייחודית אשר בשם המקצועי נקרא דומיין.

הדומיין יוצר ניתוב באמצעות כתובת אינטרנט על מנת שהגישה לאתר תהיה נוחה וברורה.

כחלק מהשירות יש לבצע רישום לדומיין , השירות מוצע להשכרה ומוגבל לתקופה מסויימת.

חשוב להחליט על דומיין עוד בשלבי הרעיון להקמת האתר, מכיוון שבשמות דומיין רבים כיום כבר נעשה שימוש ולכן במידה והוחלט על שם לאתר יש לבדוק אם הדומיין פנוי.

לאחר שהאתר מתארח בשרת וקיים דומיין אפשר להכנס לאתר החדש ולהתחיל בתהליך השיווק.

תהליך פיתוח אתר אינטרנט
הקמת אתר אינטרנט
פיתוח אתרים