מאמרים טכנולוגיים

שירותי אחסון ואירוח אתרים

שירות אחסון ואירוח אתרים באינטרנט

אחסון ואירוח אתרים הינו החלק הסופי בתהליך העלאת אתר אינטרנט לאוויר, במאמר זה נסביר אודות השירותים מה חשוב לבדוק ומה טווח המחירים שכדאי להשקיע.

מה זה אחסון ואירוח אתרים?

אחסון ואירוח אתרים הינם שירות הדרוש לשם העלאת אתר האינטרנט לאוויר והפצתו ברשת האינטרנט.

לאחר שאתר האינטרנט פותח השלב הבא הינו הפיכת האתר לפומבי כך שגולשים מכל רחבי העולם יוכלו לגלוש אליו, כל זה מתאפשר באמצעות שרתי אינטרנט אשר מאפשרים אחסון האתר ותשתית אירוח.

ניתן להשוות אתר אינטרנט למוצר מוחשי, כאשר המוצר מוכן לשימוש השלב הבא הוא הפצת המוצר בחנויות, כך גם אתר אינטרנט.

סוגי אחסון ואירוח אתרים

ישנם מספר סוגים של שירותי אחסון ואירוח, לכל אחד חסרונות ויתרונות ובחירת סוג השירות הינה תלויה באופי האתר אשר מיועד להפצה ברשת האינטרנט.

אחסון אתרים בשרת שיתופי

אחסון בשרת שיתופי משמעו כי האתר יאוחסן ויתארח בשרת אשר מאחסן אתרים נוספים, משמעות הדבר כי ביצועי האתר יהיו מושפעים מאתרים נוספים המתארחים על השרת בו הוא מתארח.

ולכן אפשרות זו מומלצת לאתרים קטנים עד בינוניים אשר לא מצריכים ביצועים גבוהים.

הייתרון המרכזי הוא המחיר. עלות שירות אחסון אתרים בשרת שיתופי נמוכה יחסית ונוחה לתשלום. יתרון נוסף הוא ששירות האחסון מציע ממשק ניהול אינטראקטיבי אשר מאפשר להעלות את האתר באמצעות מערכת ניהול ייעודית ולקבל מידע וסטטיסטיקות עבור האתר שלך ולעיתים גם מספק שירותי דואר אלקטרוני.

אחסון אתרים בשרת יעודי

אחסון בשרת ייעודי הינו פופולארי הרבה יותר ומומלץ לכל סוגי האתרים.

שרת ייעודי בשונה משרת שיתופי הינו שרת המוקצה באופן פרטי עבור האתר המיועד וכך כל ביצועי השרת עומדים לרשות האתר בלבד. שרת ייעודי מומלץ מאוד גם לחברות שרוצות לארח יותר מאתר אחד וכך כל האתרים שברשותם מתארחים על אותו שרת וכך גם ניתן לחסוך בעלויות.

קיימים שני סוגי שירותים עבור שרת ייעודי:

שרת וירטואלי פרטי - VPS

שרת וירטואלי פרטי הינו הקצאת שרת ממכונה אחת המתאפיינת בביצועים גבוהים מאוד וממנה מוקצים מספר שרתים וירטואליים כאשר עבור כל שרת וירטואלי יש את המפרט הטכני שלו.

שרת פרטי מושכר

שרת פרטי הינו שרת אשר קיים ממכונה אחת בלבד וכל כולו משרת לקוח אחד בלבד. עלות השכרת שרת פרטי הינה יקרה הרבה יותר משרת וירטואלי ומצריכה שירות תחזוקה קבוע לשרת.

לפני רכישת השירות, החברה המספקת את השרת מאפשרת לבחור את המפרט הטכני של השרת וכך ניתן לבחור את מריכיבי החומרה בהתאם לביצועים הצפויים עבור האתרים המיועדים. כמו כן ניתן בכל שלב לשדרג את המרכיבים בתהאם לצרכים.

מחירי שרת ייעודי גבוהים ממחירי שרתים שיתופיים אך מספקים תמורה גבוהה יותר מבחינת הביצועים של האתרים.

מי מספק שירותי אחסון ואירוח?

כיום בעולם קיימים המון חברות אשר מספקות שירותי אירוח ואחסון, כמובן כי קיימת חשיבות רבה במיקום הגיאוגרפי של השרתים בו מתארח האתר, ובאה על ידי ביטוי במהירות התגובה של האתר עפ"י המרחק בין השרת המארח לבין הגולש.

בישראל רוב החברות המציאות שירותי אירוח אתרים הינה ספקיות אינטרנט וחברות אשר מחזיקות חוות שרתים גדולה. הייתרונות של אירוח אתר בשרת מקומי הינו מהירות התגובה של האתר עבור גולשים ישראלים.

חברות האירוח מציעות שרתים עם מפרטים משתנים אשר משפיעים על הביצועים של השרת, לכן כאשר מתעניינים בשרת אירוח לאתר יש לבחור את מפרט השרת בהתאם לביצועים הצפויים של האתר.

בדרך כלל החברה אשר מפתחת את האתר מציעה גם שירותי אחסון ואירוח אך היא לא מארחת את האתר על שרתים שלה אלה נעזרת בספקי שירות חיצוניים. חשוב להתעניין היכן האתר מאוחסן ומה המיקום הגיאוגרפי.

מה חשוב לבדוק לפני בחירת ספק אחסון ואירוח?

ישנם פרמטרים רבים אשר חשוב לבדוק לפני העלאת אתר לאוויר, כמו שכבר צוין חברות המספקות שירותי אחסון ואירוח מציעות מגוון רחב של שרתים עם מפרטים שונים ובדר"כ בהתאמה אישית.

המרכיבים העיקריים שיש לשים לב אליהם בבחירת השרם הינם:

  1. מעבד - מעבר השרת הינו מרכיב אשר משפיע על ביצועי השרת וחשוב מאוד במקרים בו האתר המיועד מצריך ביצועים גבוהים. מומלץ לבחור שרת עם מספר מעבדים כאשר מערכת האתר כוללת יכולות לוגיות וחישובים וכאשר תוכנת האתר עובדת עם מספר תהליכים מקבילים.

  2. זכרון RAM- קיבולת זיכרון הRAM בשרת חשובה לא פחות וגם היא משפיעה על ביצועי האתר. קיבולת הזיכרון הסטנדרטי של שרת יכולה להיות בקיבולת של 2GB. אך יש לבחור את קיבולת הזיכרון בהתאם לצרכי האתר. מומלץ לבחור בקיבולת גבוהה יותר כאשר מערכת האתר עובדת עם בסיסי נתונים גדולים וכאשר האתר עובד עם שמירת מידע בזכרון.

  3. נפח אחסון- כמו בכל מחשב גם בשרת דרוש דיסק אחסון על מנת שתוכל לאחסן לאחסן את האתר. בחירת נפח החסון משתנה בהתאם לצרכים של האתר. אתרים אשר מאפשרים העלאת קבצים ואתרים אשר מכילים תוכן רב אשר מתבטאים במספר רב של תמונות, וידיאו , קבצים להורדה יצטרכו שטח אחסון גדול מהממוצע. אך אתרים אשר מכילים מידע סטטי ולא מציגים אפשרויות אלה יכולים להסתפק בנפח האחסון הסטנדרטי שמציעה חברת האחסון.

  4. מערכת הפעלה- מערכת ההפעלה ותוכנת הבסיס נתונים נקבעת בהתאם לטכנולוגיה אשר פותח האתר. מערכות אשר פותחו בשפת HTML, PHP ו-MYSQL יעבדו בדר"כ עם מערכת הפעלה לינוקס. מערכות אשר פותחו בטכונולוגיית Microsoft לדוגמא ASP , ASP.NET יוכלו לעבוד עם מערכת הפעלה Windows Server בלבד.

  5. תעבורת נתונים- מאפיין תעבורת נתונים מגדירה את הקצאת כמות הנתונים אשר שירות האירוח מספק לאתר שלך. כל כניסה לאתר שלך ע"י גולש מובילה הורדת נתוני האתר מהשרת שהם בעצם התוכן של האתר ומכילים תמונות וטקסטים. נתונים אלה שוקלים נפח תעבורה. מומלץ לחפש ספקי אחסון ואירוח אשר מספקים קיבולת תעבורה ללא הגבלה.

  6. מהירות תעבורה - בדומה למהירות האינטרנט הבייתי גם עבור שרתים מוקצים מהירויות תעבורה. קצב העברת המידע משפיע על מהירות הצגת האתר בפני הגולש ולכן חשוב לשים לב לנתון זה. מהירות Upload בשרת חשובה יותר ממהירות הDownload בשונה ממה שאנו רגילים מכיוון שכאשר גולש נכנס לאתר אינטרנט הוא מבצע הורדה של הנתונים מהשרת ואילו השרת מבצע העלאה של הנתונים.

מה המחיר של אחסון ואירוח אתר?

מחיר אחסון ואירוח הינו תלוי במספר גורמים ותלוי בסוג השירות.

כמו שצויין קודם מחירי אחסון ואירוח אתרים בשרת שיתופי הינו הזול ביותר, ובישראל מוצע בטווח מחירים של בין 30 ש"ח ויכול להגיע עד לעלות של 200 ש"ח בתשלום חודשי. המחירים תלויים בנתוני השרת , תעבורה , תיבות דואר אלקטרוני ועוד…

ניתן למצוא שירותי אירוח אתרים בשרת שיתופי גם בחו"ל אך אפשרות זו פחות מומלצת מהסיבה כי מהירות הגישה לאתר תהיה ירודה מכיוון שהשרת נמצא בחו"ל יתר על המידה כי השרת הינו שיתופי ומושפע מביצועים של אתרים נוספים באותו השרת.

אחסון אתר בשרת ייעודי הינו מצריך השכרה של שרת פרטי או וירטואלי. העלויות גבוהות יותר ממחירי שירות אירוח אתרים בשרת שיתופי וניתן לרכוש את השירות גם בישראל וגם בחו"ל. כמו כן בארץ תמצאו מחירים יקרים יותר לעומת מחירי השרתים בחו"ל.

שרת וירטואלי אשר נקרא בשפה מקצועית VPS הינו זול משרת פרטי וזאת מכיוון ששרת פרטי הינו מציע מכונה אחת עבור האתר שלך ולעומת זאת שרת וירטואלי הינו מכונה אחת חזקה אשר ממנה מוקצים שרתים וירטואליים.

המחיר של שרת פרטי יקר יחסית והמחירים בארץ נעים בין 800 ש"ח ל2,000 ש"ח תשלום חודשי לא כולל התקנה חד פעמית שבד"כ העלות הינה בטווח של 500-1,500 ש"ח.

בחו"ל המחירים זולים יותר ונעים בטווח של 200-500 דולר בתשלום חודשי.

עבור שרתים וירטואליים תשלמו פחות ובארץ ניתן למצוא מחירי השכרת שרת וירטואלי בעלות חודשית שבין 100 ש"ח לבין 400 ש"ח. כאשר בחו"ל המחרים נעים בין $20 לבין $100 .

כמו כן חשוב להדגיש כי המחירים משתנים וכי המחירים תלויים במספר רב של גורמים כגון: מרכיבי השרת , שירותים נוספים ופופולריות החברה המספקת את השירות.